Shifu Σταματόπουλος Γρηγόρης
Δάσκαλος Σταματόπουλος Γρηγόρης
όλα ξεκίνησαν όταν ………
Ο Shifu Stamatopoulos Grigorios ήταν 14 ετών… ο shifu είχε μεγάλη αγάπη για τις πολεμικές τέχνες, είχε τόση ενέργεια και δίψα για μάθηση έτσι ξεκίνησε την ενασχόληση του με τις πολεμικές Τέχνες το 1991 στον Πύργο, Ηλείας και συγκεκριμένα shaolin Kung fu με τον δάσκαλο Παπαναγόπουλο Αποστόλη. Κατά την διάρκεια των μαθημάτων του ξεχώρισε για το ήθος του, την επιμονή του και τις ικανότητες του στο Kung Fu. Συνέχισε την προπόνησή του στην Αθήνα.
Το 2008, ιδρύει τον σύλλογο στον Πύργο , Ηλείας με την επωνυμία ‘’Αθλητικός Σύλλογος Κινεζικών Πολεμικών Τεχνών Πύργου’’.
Η αναζήτηση για την διεύρυνση της γνώσης του τον οδήγησε να ταξιδέψει σε ένα μέρος που από μικρό παιδί είχε όνειρο,τον Ναό Σαολίν στην Κίνα .
![Bio 5 Boost bio 5 boost](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/bio-5-boost-500x500.jpg)
![12 Scaled Boost 12 scaled boost](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/12-scaled-boost-500x500.jpg)
![DSC01610 Scaled E1633975166744 Blackwhite 1 DSC01610 scaled e1633975166744 blackwhite 1](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/DSC01610-scaled-e1633975166744-blackwhite-1-500x500.jpg)
![20150713 081938 Concentrate 20150713 081938 concentrate](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/20150713_081938-concentrate-500x500.gif)
![7 Blackwhite 7 blackwhite](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/7-blackwhite-500x500.jpg)
![DSC04769 DSC04769](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/DSC04769-500x500.gif)
Κατά τη διάρκεια αυτών των ταξιδιών πρακτικής εκπαιδεύεται διευρύνοντας τις γνώσεις του ,μαθαίνει για την κινέζικη κουλτούρα – πολιτισμό και παρακολουθεί μαθήματα σπουδαίων Δασκάλων. Έτσι το 2010 εκπαιδεύτηκε με έναν από τους μεγαλύτερους δασκάλους 30ης γενιάς Shaolin τον Σι Γιουνγκ Αν (ΛΙΟΥ ΑΝ ΜΙΝ)στην σχολή του, στο χωριό Τζουνγκ Γκου στην ευρύτερη περιοχή της πόλης Γιέν Σι της επαρχίας Χενάν . Από το 2010 και κάθε χρόνο ταξίδευε και διέμενε στην Κίνα όπου διδάχθηκε εκτός από την βασική κατάρτιση και δεξιότητες στο Shaolin τζιν Μπεν Κουνγκ (Jin Ben Qong) στα είδη και στις κατηγορίες Σαολίν Κουνγκ Φου. Εκπαιδεύτηκε και έχει επάρκεια και στα παραδοσιακά σύνολα φορμών Τάο Λου(Tao lou) ένοπλα και άοπλα, μαχητικές εφαρμογές, Τσι Να (Qin Na) κλειδώματα-αρπαγές και Sanda.Έχει διδαχθεί από τον δάσκαλο Σι Γιουνγκ Αν και από τον δάσκαλο Shi Yanying, προχωρημένες παραδοσιακές άοπλες και ένοπλες φόρμες, taiji και qigong.
![Bio 8 Blackwhite 1 bio 8 blackwhite 1](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/bio-8-blackwhite-1-500x500.jpg)
![20150713 172714 Concentrate 1 20150713 172714 concentrate 1](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/20150713_172714-concentrate-1-500x500.gif)
![DSC037011 DSC037011](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/09/DSC037011-500x500.gif)
![20150713 054304 20150713 054304](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/09/20150713_054304-500x450.gif)
![IMG 1434 Boost IMG 1434 boost](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/IMG_1434-boost-500x500.gif)
![DSC04960 Blackwhite DSC04960 blackwhite](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/DSC04960-blackwhite-500x500.gif)
Το 2011 και 2013 ταξίδεψε με τον δάσκαλο ΛΙΟΥ ΑΝ ΜΙΝ και τον δάσκαλο Shi Yanying στον Ναό της σπηλιάς του ανέμου Φενγκ Σουέ. Εκεί γνώρισε τον ηγούμενο του μοναστηριού Σι Γιουνγκ Χε και εκπαιδεύτηκε σε παραδοσιακές φόρμες Shaolin Kung Fu και Qigong σε αυτό το ιστορικό και όμορφο μέρος.
To 2013 επισκέφτηκε το όρος Wudang και εκπαιδεύτηκε με τον Shifu MING YUE στο wudang taiji και στο Bagua Zhang.
Το 2014 έγινε μέλος της Songshan Shaolin Traditional Wushu Academy που έχει έδρα στο Ναό Shaolin .Εκεί διέμενε για αρκετές μέρες παρακολουθώντας τα μαθήματα των δασκάλων Shaolin.
Το 2015 στην Κίνα έγινε μαθητής του master ZHANG XILING στο MeiHua Quan . Ο master Zhang XiLing είναι πρόεδρος της ένωσης MEIHUA QUAN στην Κίνα. Τον ίδιο χρόνο έπειτα από αξιολόγηση του απονεμήθηκε το 5ο Duan από την Shaolin Wushu Association.
Στην Κίνα επίσης γνώρισε και ήρθε σε επαφή με τους Master Cai longyun ,Shi Yong Po, Han bai huan και τον ηγούμενο του Ναού Σαολίν Shi YongXin
![2 Boost 2 boost](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/2-boost-500x500.jpg)
![1 Boost 1 boost](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/1-boost-500x500.jpg)
![P1100118 P1100118](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/P1100118-scaled-500x500.jpg)
Είναι συνιδρυτής της ομάδας φλόγας, όπου αποτελείται από τους συλλόγους :
Αθλητικός Σύλλογος Κινεζικών Πολεμικών τεχνών Πύργου
Αθλητικός Σύλλογος Παραδοσιακών Κινεζικών Πολεμικών Τεχνών Αχαρνών
Αθλητικός Σύλλογος Σαολίν Κουνγκ Φου Μελισσίων – Πεντέλης – Κηφισιάς
![20150630 110742 Scaled Blackwhite 20150630 110742 scaled blackwhite](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/20150630_110742-scaled-blackwhite-500x500.jpg)
![QINNA 2 Blackwhite QINNA 2 blackwhite](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/QINNA-2-blackwhite-500x500.gif)
![20150701 194057 Concentrate 20150701 194057 concentrate](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/20150701_194057-concentrate-500x500.gif)
![Traditinal Shaolin 1 Scaled Boost traditinal shaolin 1 scaled boost](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/traditinal-shaolin-1...-scaled-boost-500x500.jpg)
![20150706 103441 Scaled Boost 20150706 103441 scaled boost](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/20150706_103441-scaled-boost-500x500.jpg)
![20150702 080410 Scaled Concentrate 20150702 080410 scaled concentrate](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/20150702_080410-scaled-concentrate-500x500.jpg)
Το 2011 γίνεται μέλος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Γουσου Κουνγk φου.
Στηρίζει τον πρωταθλητισμό, και συμμετέχει αδιάλειπτα σε πανελλήνια , διασυλλογικά , open, βαλκανικά και ευρωπαΪκά πρωταθλήματα με πολλές επιτυχίες .
Έχει συμμετάσχει ως Προπονητής σε 3 Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα με αθλητές του με την Ελληνική Ομοσπονδία ΓουΣου Κουνγκ Φου.
Λαμβάνει μέρος στα περισσότερα σεμινάρια προπονητικά και διαιτησίας – κριτών της Ελληνικής Ομοσπονδίας καθώς και σε ορισμένα ευρωπαικά σεμινάρια της Ευρωπαικής Ομοσπονδίας ΓουΣου Κουνγκ φου.
![58543634 10157249457822390 7147757459598213120 N Boost 1 58543634 10157249457822390 7147757459598213120 n boost 1](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/58543634_10157249457822390_7147757459598213120_n-boost-1-500x500.gif)
![58654629 1236581693176738 6315955738996899840 O Boost 58654629 1236581693176738 6315955738996899840 o boost](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/58654629_1236581693176738_6315955738996899840_o-boost-500x500.gif)
![58444463 1236581726510068 8298728563721371648 O 1 Boost 58444463 1236581726510068 8298728563721371648 o 1 boost](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/58444463_1236581726510068_8298728563721371648_o-1-boost-500x500.gif)
![10462808 10204034177043141 2258241849071443896 N Boost 1 10462808 10204034177043141 2258241849071443896 n boost 1](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/10462808_10204034177043141_2258241849071443896_n-boost-1-500x500.gif)
![3 Boost 1 3 boost 1](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/3-boost-1-500x500.jpg)
![20150713 053935 Concentrate 20150713 053935 concentrate](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/20150713_053935-concentrate-500x500.gif)
![IMG 1547 Scaled Boost 2 IMG 1547 scaled boost 2](https://www.kungfupyrgos.gr/uploads/2021/10/IMG_1547-scaled-boost-2-500x500.jpg)